Fiatal, serdülő lányoknál, a menstruáció még nem rendszeres, ezáltal gyakran görcsös, fájdalmas a vérzés. Az első szülés után, vagy a fogamzásgátló tabletta szedésével általában a tünetek megszűnnek, vagy legalább is enyhülnek. A menstruációs görcsöket B6-vitaminnal és ligetszépeolajjal enyhíthetjük. A nők felénél a nagyobb C-, és E-vitamin illetve kalcium és magnézium bevitele, segít a fájdalmak, görcsök megszüntetésében. Ezek a tápanyagok együttesen ellazítják az érfalakat, így csökkentve a görcsös érzést.
Idősebb korban fellépő fájdalmas érzések esetén, forduljunk orvoshoz, mivel a fájdalmas görcsök okozója, lehet mióma, medence- vagy méhnyálkahártya gyulladása.
A menstruációs fájdalmakat okozhatja a prosztaglandin-egyensúly felbomlása is, mely egy természetes vegyület, ami a vérerek elzáródását és a méhizomzat összehúzódását segíti elő, nyálkahártya leváláskor. Okozhatja még az endometriosis nevű petefészekciszta is, valamilyen kismedencei fertőzés, a méhen belüli fogamzásgátló eszköz vagy fibróma.
1.) Borsosmenta, borsmenta
Vadon nem termő növény, melynek teáját menstruációs görcsökre és epekólikára fogyasztják. A borsmenta étvágygerjesztő, szélhajtó, epeműködést serkentő, idegnyugtató, belső fertőtlenítő és emésztőszervi hurutokat is gyógyít. Belső görcsökre a megszárított levelekből 1 liter vízben, 5-6 csipetnyit főzzünk fel és alkalmanként egy teásbögrényit igyunk belőle.
2.) Csalán
A menstruációt megelőző fájdalmakat a vizelethajtók enyhíthetik, hiszen csökkentik az élőmenstruációs folyadék mennyiségét a szervezetben. A menstruációs fájdalmaktól szenvedő nők a menstruációt megelőző napokban csalánfőzetet ihatnak.
3.) Édeskömény
Mint görcsoldó nemcsak az emésztőszervi, hanem más sima izmokat, mint a méhizmait is megnyugtatja. Az édesköményt azonban hagyományosan nemcsak a méh ellazítására, hanem a menstruáció meggyorsítására is használták a népi gyógymódban.
Lehetséges, hogy nagyobb mennyiségű fű megfelelő serkentő a menstruáció megindításához. Egy régebbi tanulmány megállapítja, hogy az édesköménynek közepes, esztrogén hatása van, mely azt jelenti, hogy úgy hat, mint a nemi hormonok. Ezzel a hatással magyarázható az édeskömény hagyományos használata.
4.) Boróka
Állatkísérletekben, a boróka serkentette a méhösszehúzódást, ezért terhes asszonyok ne használják. A nem terhesek kipróbálhatják havi vérzések idején. Mivel a vizelethajtók segítenek a vízvisszatartás okozta duzzadtsági érzésen is, a nők, akik nehezen viselik a menstruáció előtti tüneteket, a havi vérzés megindulása előtt, a kellemetlen napok alatt próbálják ki.
5.) Noni
Gyógyító hatásokkal rendelkező gyümölcs, melyet itthon még nem igazán ismerünk, de Polinéziában, Kínában és Indiában több mint 2000 éve alkalmazzák gyógyításokhoz. A noni megszünteti a menstruációs görcsöket, segít a rándulások és ficamok gyógyulásában, enyhíti a gyomorfekélyt és felgyorsítja a sebek gyógyulását is egyaránt. Itthon már kaphatók a gyümölcsből készített készítmények, kivonatok.
6.) Libapimpó
Értékes görcscsillapító növényünk, mely az emésztő szervek görcsei, máj- és epebajok, szívszorulás, menstruációs gröcsök fájdalmait szünteti meg. Szemgyulladás eseteiben is jó eredménnyel használható.
+1.) Majoránna
A testünkben lévő simaizom görcsöket oldja, ezáltal kiválóan alkalmazható, gyomor, bélgörcsök valamint menstruációs görcsök ellen. Májserkentő hatása is elismerten jó, segíti az epetermelést, az emésztőnedvek elválasztását. Antioxidáns hatású növény.
Fájdalmas menstruáció estén:
Ne fogyasszunk sót, koffeint és alkoholt.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?